Urodziny obchodzi 4 wzorkowiczki!
31157 wzorkowiczek dodało 19286 zdjęć do galerii!

Do czego może doprowadzić wdychanie piłowanego pyłu z paznokci żelowych lub akrylowych?

Dodano: 2011-01-27 16:04:25, Odsłon: 5538 , Ocena: 5/5,

 • Nagroda:
 • Nagroda za artykuł tygodnia

W ciągu jednego roku przeciętnie pracująca stylistka może wdychać nawet ok. 4 kg pyłu powstałego na skutek piłowania żelu albo akrylu z paznokci podają statystyki.
Ulatniający się w powietrzu pył żelowy albo akrylowy jest prawie niewidoczny dla ludzkiego oka. Dopiero jak zbierze się go miotełką można go zauważyć i być tym całkiem nieźle zaskoczonym.
Ile pyłu trafia do Twoich płuc?
Wszystko zależy od tego jak przed tym szkodnikiem potrafisz się chronić. Pracując bez zabezpieczeń narażasz się na skórne zmiany alergiczne, astmę oskrzelową a nawet pylicę. Wprawdzie działanie pyłu jest wolne i nie jest od razu agresywne, to nie należy go wcale lekceważyć. Problem pyłu dotyczy również Twoich klientów, ale w porównaniu z nimi Ty spędzasz o wiele więcej czasu w środowisku zapylonego powietrza. Poniżej opiszemy jak zabezpieczyć się przed tymi chorobami za pomocą dostępnych na rynku produktów wskazując na plusy i minusy tych rzeczy.

Maseczki higieniczne.
Plusy: To jedna z najlepszych i najtańszych metod, które dają Ci bezpośrednią ochronę przed wdychaniem ulatniającego się pyłu. Maseczkę wymieniaj najlepiej na zasadzie nowy klient – nowa maseczka.
Minusy: Twoja klientka nie zobaczy Twojego uśmiechu i może czuć się jak w szpitalnym pokoju zabiegowym.

Frezarki do manicure i pedicure ze zraszaczem wodnym. Przy pracach manicure powinnaś używać opcji na sucho.
Plusy: Frezarkę ze zraszaczem wodnym możesz używać głównie przy pedicure (na mokro) gdzie oprócz pyłów skórnych ulatniają się drobnoustroje grzybicze i inne zarazki. Ma to niezwykle duże znaczenie gdyż zroszony pył staje się cięższy i opada na miskę, gazę lub ręcznik. Od razu po zabiegu wystarczy wymienić lub wyrzucić ręcznik do odpowiedniego kosza lub spłukać pył z miski. Stosując wodę destylowaną zamiast preparatów alkoholowych nie podrażnia się błon śluzowych. Pył nie unosi się w powietrzu i nie osiada np. na twarzy lub włosach. Eksploatacja polega głównie na dopełnianiu zbiornika z cieczą.
Minusy: Frezarki tego typu nie należą do najtańszych.

Frezarkę z pochłaniaczem pyłu możesz używać zarówno do manicure i do pedicure.
Plusy: Rurka pochłaniacza znajdująca się tuż przy frezie potrafi wyssać nawet do ok. 80% wyrzucanego przez frez pyłu. Pamiętaj o tym, że taka frezarka musi mieć odpowiednią moc by wyssać jak największą ilość pyłu.
Minusy: Frezarki nie należą do najtańszych. Pracując z frezarką powinnaś wiedzieć, że wysokie obroty podczas pracy wyrzucają dużo więcej pyłów niż przy tradycyjnym piłowaniu pilnikiem. Motor frezarki może wydzielać odgłosy podczas pracy. Dodatkowo wydobywa się szum w czasie ssania. Wąż ssący powinien być systematycznie czyszczony. Należy dbać o dobrej jakości filtry. Eksploatacja takich frezarek jest stosunkowo droga. Założenie maseczki higienicznej powinno być normą przy pracy z frezarką.

Stacjonarny pochłaniacz pyłu ustawiony na stoliku.
Plusy: Stosunkowo niski koszt zakupu i eksploatacji. Dodatkowo spełnia funkcję poduszki do manicure. Szybka wymiana filtra lub worka na pył.
Minusy: Słychać obracający się wentylator i silniczek. Ssanie do ok. 40-50% pyłu. Wybieraj pochłaniacz z gęstym sitem zabezpieczającym wentylator. Najtańsze pochłaniacze tego typu mogą mieć krzywo ustawiony wentylator i zamiast ssać wydmuchują pył.

Stacjonarny pochłaniacz pyłu wbudowany do blatu stolika.
Plusy: optycznie masz więcej miejsca na swoim stoliku. Niski koszt zakupu i eksploatacji. Szybka wymiana filtra.
Minusy: W większości modeli słaba moc. Słychać ssanie powietrza. Wydajność ssania do ok. 40-50% pyłu. Całkowite opróżnianie pojemnika z pyłem może być czasochłonne.

Pochłaniacz z lampą.
Plusy: Punktowo oświetla miejsce pracy i ssie pył unoszący się do góry. Dobre uzupełnienie pochłaniaczy stacjonarnych.
Minusy: Mała pojemność pojemnika na pył. Podczas częstej wymiany małego filtra może wysypać się część pyłu na zewnątrz. Żarówka z lampy szybko staje się zakurzona. Dość droga eksploatacja. Aby w pełni wykorzystać możliwości tego pochłaniacza musi być on blisko piłowanych paznokci co z kolei może utrudniać widoczność podczas wykonywanych prac manicure lub pedicure.

Centralny pochłaniacz pyłu wbudowany do blatu stolika.
Plusy: Obecnie chyba najlepsze rozwiązanie. Jednostkę centralną z silnikiem można umieścić w innym pomieszczeniu albo np. w piwnicy czy na poddaszu. Moc silnika można dobrać według potrzeb, dzięki temu istnieje możliwość kanałowego podłączenia nawet kilka stanowisk do jednej jednostki centralnej. Bardzo wysoka wydajność ssania pyłu - nawet do 90%. Pył ściągany jest w dół z wysokości ok. 30 cm nad powierzchnią stolika. Słychać tylko cichy szum podczas ssania. Bardzo tania eksploatacja. Wymiana worka w jednostce centralnej odkurzacza odbywa się raczej rzadko. Bardzo długa żywotność, prawie bezawaryjny.
Minusy: Może być kosztowny w zakupie. Montaż takiego pochłaniacza ze względu na prowadzenie kanałów najlepiej zaplanować w trakcie projektowania gabinetu kosmetycznego. Sprzedaż tego pochłaniacza odbywa się tylko w wyspecjalizowanych punktach serwisowych.

Tak jak w najczystszym mieszkaniu zawsze można znaleźć trochę kurzu, to pewnie pyłu żelowego albo akrylowego również nie pozbędziesz się w 100% w swoim gabinecie.
Można powiedzieć też, że w każdej pracy można znaleźć szkodliwe otoczenie, które źle wpływa na zdrowie człowieka, jednak sztuka polega na tym by umieć sobie z tym jak najlepiej poradzić.

zrodlo: http://pl.ladys-nails.eu/

Dołączyła: 2010-08-04 21:07:15

Stylistki Paznokci

Paznokcie akrylowe - nakładanie, usuwani

  Paznokcie akrylowe wykonujemy z masy akrylowej (proszek akrylowy łączymy z liquid...

asiek, halo...

na jakich żelach pracujesz...

Do Ola12

Droga idealna, nie omylna wszechwiedząca zwracam się do ciebie z pytaniem: Dlaczego ulicha wmawiasz ...

PoCzĄtKi:)

od niedawna zaczęłam robić tipsy żelowe...malowanie paznokci od zawsze sprawiało mi wielką radość...

zadbajmy o nasze dłonie

       ...

OPRACOWYWANIE PAZNOKCIA PILNIKIEM

Po nałożeniu materiału budującego na paznokcie należy odpowiednio wypiłować paznokcie i nadać im ...

Pielęgnacja skórek

Tzw. skórki to wąskie paski naskórka przy podstawie paznokcia. Współczesne wymogi higieniczne i ...

nie mam tytułu

a witam dzis pierwszy raz cos wpisuje. w sumie nie wiem co . stworze swoj pamietnuk czy cos w ty rod...

Żel bez tajemnic Żele jedno-, dwu- i tr

ele jedno-, dwu- i trzyfazowe Aby omówić różnicę pomiędzy typami żeli warto najpierw ro...

 • tanulka 2011-01-27 16:42:10

  Świetny artykuł! Naprawdę bardzo przydatny! Myślałam o tym żeby za jakiś czas kupić stacjonarny pochłaniacz... i to nawet nie dlatego że obawiałam sie pyłów (bo tak naprawdę nie miałam pojęcia o ich szkodliwości) tylko dlatego, ze wydawało mi się to świetne rozwiązanie na uporanie się z opylonym blatem i całą resztą.

  Myślałam,że jest to o wiele lepsza rzecz niż tu napisałaś... jednak sądzę, że dla osoby takiej jak ja, czyli kogoś kto robi paznokcie od czasu do czasu i w sumie dopiero stawia pierwsze kroki w świecie stylizacji pazurków będzie to wystarczające... a Ty jak sądzisz Pozdrawiam i gratuluję świetnego artykułuemot

 • Angel1007 2011-01-27 17:22:08

  Ja też uważam że dla początkującego samouka robiącego pazurki w domu wystarczy wentylator,co innego stylistki w gabinecie, ktore robia pazurki po kilka razy dziennie. a za opinie dziekuję :-)))

 • pazoo 2014-01-12 14:36:54

  Bardzo przydatny artykuł.

  Pilnie poszukuję centralnego pochłaniacza pyłu, ale nie moge nigdzie tego urządzenia namierzyć.. ((

  Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  Interesuje mnie coś o maxymalnej mocy pochłaniania.

  Z góry dziękuję bardzo za pomoc.

© Copyright by Wzorki.pl   | sitemap Realizacja: NetVisage